تجهیزات دندانپزشکی, کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور باد دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟ کمپرسور از جمله مهم‌ترین تجهیزات موجود در مراکز دندانپزشکی می‌باشد. این دستگاه وظیفه تولید مقدار معینی هوای فشرده خشک و تمیز را برای استفاده در سایر تجهیزات از جمله یونیت دندانپزشکی بر عهده دارد.

نحوه عملکرد کمپرسور به این صورت است:

 • هوای محیط از فیلتر ورودی عبور کرده و ذرات تا 0.05 میکرون جذب می‌شوند.
 • فیلتر، گرد و غبار هوا را می‌گیرد (1. این فیلتر باید آنتی باکتریال هم باشد. 2. این فیلتر قابل تعویض است تا بر اثر انباشتگی ذرات بر روی آن بهره‌وری کمپرسور کاهش نیابد. )
 • هوای مکیده شده به درون سیلندر کمپرسور وارد گردیده و توسط حرکت پیستون فشرده می‌شود.
 • هوای فشرده دارای مقادیری رطوبت، به خشک‌کن هوا وارد شده و رطوبت آن به میزان 80 تا 90 درصد جذب می شود.
 • به علت وجود رطوبت در هوای محیط، در تمامی کمپرسورها حتی کمپرسورهای بدون روغن مورد استفاده در دندانپزشکی‌ها، مقداری رطوبت وارد می‌گردد. این رطوبت بعد از فرایند فشرده‌سازی تبدیل به قطرات آب شده و در مخزن ذخیره هوای فشرده ته‌نشین می‌گردد. استفاده از درایر های تبریدی که با سردسازی هوا،  100% رطوبت را از بین برده و هوای کاملا خشک تحویل می‌دهند، کمک میکند که آب به وجود آمده همراه با هوا به دستگاه‌ها و تجهیزات دندانپزشکی وارد نشده و عمر مفید آنها را افزایش دهد. وجود شیر تخلیه نیز به خروج آب جمع شده در مخزن کمک می‌کند.
 • در آخر هوای پاک و عاری از هرگونه آلودگی و رطوبت به مخزن کمپرسور وارد و برای مصرف آماده می‌شود.

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

تاثیر قسمت‌های مختلف کمپرسور دندانپزشکی در تولید هوای تمیز

تمیز بودن هوای فشرده تولیدی توسط کمپرسور اهمیت بالایی دارد. چون این هوا مصرف درمانی داشته و وجود هرگونه میکروب در آن برای بیمار، دکتر و یا هرکسی که از تجهیزات استفاده میکند، مضر است. برای رعایت معیارهای بهداشتی یک کمپرسور باید چند ویژگی داشته باشد.

 1. اگر در هوای ورودی به کمپرسور رطوبت وجود داشته باشد، در داخل مخزن فضای مناسبی برای رشد و تکثیر انواع مختلف باکتری‌ها بوجود می آید. برای حل این مشکل خشک‌کن یا میکروفیلتر روی بدنه نصب می‌شود که علاوه بر جذب ذرات اضافی، آلاینده های هوا و میکروارگانیسم ها، رطوبت را نیز جذب می‌کند و هوای خروجی کاملا خشک را ارائه می‌دهد.
 2. موتور مورد استفاده در کمپرسور حتما باید بدون روغن یا اویل فری باشد. در این نوع کمپرسور علاوه بر تولید صدای کمتر نسبت به مدل‌های دیگر آلودگی کمتری نیز تولید می‌شود.  چون در مدل روغنی حرکت رینگ و پیستون ها در داخل محیط آغشته به روغن به تولید بخارات روغن می‌انجامد، این بخارها سپس وارد هوا شده و وارد کنترل بلوک اصلی یونیت و دهان بیمار می‌شود.
 3. کمپرسور باید در محیطی قرار بگیرد که در معرض هوای آلوده نباشد. این دستگاه باید در فضایی تمیز و پاک که تهویۀ آن به درستی انجام می‌شود، نصب گردد. این کار به افزایش عمر و کارایی کمپرسور نیز کمک می‌کند.
 4. از آنجایی که هوای تولیدی توسط موتور کمپرسور حرارت بالایی دارد و مخزن کمپرسور خنک است، میعان رخ داده و این آب در ته مخزن جمع می‌شود که در طولانی مدت باعث زنگ زدگی می‌گردد. در نتیجه مخزن ذخیره هوا باید در مقابل خوردگی‌ها مقاوم باشد و به همین دلیل سطح داخلی مخزن با لایه ای از جنس اپوکسی پوشانده می‌شود.

نکات مهم در هنگام کار با کمپرسور باد دندانپزشکی

 • حداقل فشار مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده هوای فشرده در مراکز دندانپزشکی 5 بار است. در نتیجه کمپرسور باید به گونه‌ای عمل کند که فشار هوا در مخزن آن کمتر از 5 بار نباشد.
 • توان موتور کمپرسور از ویژگی‌های مهم آن است. واحد توان اسب بخار یا وات است. افزایش این المان باعث افزایش ظرفیت و سرعت هوادهی کمپرسور دندانپزشکی می‌گردد. همچنین افزایش توان الکتروموتور موجب افزایش قیمت نیز می‌شود. با توجه به این موارد در مراکز دندانپزشکی، معمولاً کمپرسوری با توان بین یک تا پنج اسب بخار نیاز است.
 • میزان هوادهی کمپرسور باید 3 برابر میزان مصرف تجهیزاتی که به آن وابسته هستند، باشد.

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

با توجه به این مسئله که افزایش و کاهش فشار، بر عملکرد و طول عمر تجهیزاتی که از هوای فشرده استفاده می کنند، تاثیر بسزایی دارد، انتخاب کمپرسور با ویژگی های مناسب و سرویس دوره ای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر همچنین می تواند هزینه های جانبی را تا چند برابر کاهش دهد. شما می توانید برای مشاوره و خرید کمپرسور مناسب با کاربرد و تجهیزاتتان، با متخصصین تهران دنت در تماس باشید.

خلاصه مقاله

در این مقاله نحوه کار کردن کمپرسور دندانپزشکی شرح داده شده است. در ادامه تاثیری که قسمت های مختلف این دستگاه در تولید هوای تمیز دارند، بیان شده و نکته هایی که در زمان کار با کمپرسور باد باید رعایت شود، ارائه شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *